Patch 1 2 do Cyberpunk 2077 już dostępny na PC i konsolach, rozmiar plików

Mogę z przekonaniem graniczącym z pewnością stwierdzić, że Cyberpunk 2077 nigdy nie będzie grą z trailerów – agresywny marketing zaszkodził najnowszej produkcji CD-Projektu tak bardzo, jak tylko się dało, nakręcając oczekiwania graczy spodziewających się arcydzieła gamingu czy doświadczenia nowej jakości. Mam wrażenie, że case Cyberpunka 2077 jeszcze długo będzie omawiany podczas studiów z zakresu mediów i marketingu, a także z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem – czasem nawet wysoki budżet może być szkodliwy. Druga, bardzo liczna grupa poprawek, dotyczy tak zwanego „Cinematic Design”. Autorzy rozumieją przez to ogólne odczucia z rozgrywki, jak i immersję świata, która często mogła być zaburzana poprzez groteskowe błędy w animacjach czy graficzne glitche na ekranie. Część komentatorów zwraca uwagę, że strażnicy w Wiedźminie 3 również działali na podobnych zasadach, a nikomu to nie przeszkadzało.

GramTV przedstawia:

Po pierwsze, służby pojawiają się na miejscu zbrodni z większym opóźnieniem. Po drugie, policjanci materializują się w większej odległości od gracza, aby wyglądało tak, że naturalnie nadbiegają zza zakrętów i wybiegają zza uliczek. Po trzecie, przed przybyciem policji ma miejscu pojawia się dron, mający wiązać nas walką i odwracać uwagę od teleportacyjnych sztuczek stróżów prawa. Zaraz po tym, jak gra ponownie stanęła na nogi, moim oczom ukazał się graficzny glitch. Krańcowe punkty odniesienia dla jakiegoś obiektu 3D zaczęły szaleć, rozpościerając się na odległość kilkudziesięciu metrów. W efekcie krajobraz przed moim bohaterem został przesłonięty długimi i ostrymi kształtami.

Urteste na drodze do komercjalizacji pierwszego projektu. Cele strategiczne na drugą połowę…

W liście zmian wyszczególniono osobny segment poświęcony właśnie stabilności i wydajności tytułu. Zmiany mają być najbardziej odczuwalne na Xboxie One i PlayStation4, a także na komputerach o mniejszej wydajności. Zmianę w sposobie funkcjonowania policji można sprowadzić do trzech prostych sztuczek.

A tak na aktualizację 1.2 reaguje społeczność graczy:

Podsumowując, aktualizacja 1.2 coś na pewno zmieniła, a CD Projekt RED mimo wszystko idzie w dobrym kierunku. Pełną listę zmian w języku polskim znajdziecie na stronie gry. Pozytywną, w mojej ocenie, informacją, jest rezygnacja z prób stworzenia trybu online do nowego dzieła Redów – już w poprzednim artykule na temat gry zwracałem uwagę na fakt, iż to zły pomysł i lepiej Przegląd agencji finmarket News stworzyć coś nowego, niż rzeźbić w kodzie Cyberpunka 2077. Polskim deweloperom porównania do GTA były niezwykle na rękę, napędzając bazę zamówień przedpremierowych. Te ostatecznie pojawiają się w grze, ale wyłącznie w formie oskryptowanych sekwencji. Cyberpunk 2077 nie pozwala wykonać tak banalnej zdawałoby się czynności jak prowadzenie ognia z poziomu pojazdu.

  1. Zajmuje się głównie newsami, ale tworzę też różnego rodzaju quizy oraz zestawienia TOP 10.
  2. Co ciekawe, Cyberpunk 2077 w wersji na Xboksa One X po zainstalowaniu aktualizacji 1.2 wygląda praktycznie tak samo, jak przed jej zainstalowaniem.
  3. Wystarczyło, że odwróciłem się od policyjnego drona, aby jeden z funkcjonariuszy zmaterializował się na moich oczach, zaraz przy ścianie podziemnego garażu.
  4. Krańcowe punkty odniesienia dla jakiegoś obiektu 3D zaczęły szaleć, rozpościerając się na odległość kilkudziesięciu metrów.
  5. I tu pewne zaskoczenie, bo najpierw o aktualizacji wspomniano, a za chwilę udostępniono.

Najdłuższa lista aktualizacji w grze w historii

Wydawałoby się, że apogeum zainteresowania hitowym tytułem autorstwa CD Projekt Red mamy już za sobą. Zewsząd docierają do graczy interesujące wiadomości na temat Cyberpunka 2077. Nie trzeba daleko szukać, gdyż nawet wczoraj informowaliśmy o darmowych dodatkach DLC zmierzających do gry. W połowie marca deweloperzy opublikowali na oficjalnej stronie gry informacje na temat najważniejszych zmian, jakich można spodziewać się w ramach patcha 1.2.

Wierzę jednak, że studio może sprawić, aby w grudniu 2021 roku, rok po premierze, Cyberpunk 2077 był godny polecenia bez dodatkowych „ale”. Przyszłość najnowszej produkcji Redów wydaje się obecnie zależeć od komputerów osobistych i niedostępnych konsoli nowej generacji. Można założyć, że do końca kwietnia liczba sprzedanych konsoli nowej generacji, czyli sprzętu, na który Cyberpunk 2077 powinien był się ukazać, wyniesie około 10 milionów – a to już tworzy spory rynek docelowych odbiorców nowej gry Redów. Póki co, dostępność „dziewiątej generacji” jest mocno ograniczona, co w połączeniu ze złym stanem Cyberpunka 2077 na konsole starej generacji na pewno przełoży się nie tylko na teraźniejsze, ale także na przyszłe wyniki finansowe studia. Według moich odczuć, płynność rozgrywki na PS4 jest znacznie lepsza, chociaż w tej materii Cyberpunk 2077 wciąż odstaje od reszty gier sprzedawanych na platformę Sony. Przez większość czasu gra trzyma stabilne klatek, a spadki do około zdarzają się tylko w momentach intensywnej rozgrywki czy szybkiej jazdy.

Patch 1.2 do Cyberpunk 2077 – pełna lista zmian

Dziś natomiast ukazała się kompletna lista zmian i poprawek, jakie zostaną wdrożone w trakcie nadchodzącej aktualizacji. CD Projekt chwalił się poprawą zachowania policji, wdrożoną wraz z aktualizacją 1.2. Funkcjonariusze Night City mieli przestać magicznie pojawiać się w pobliżu gracza, a zamiast tego dobiegać do miejsca zbrodni. Jest odczuwalnie lepiej, ale to wciąż nie ten sam poziom rozwiązania, co w większości gier z otwartym światem osadzonych w wielkich miastach. Aktualizacja 1.2 raczej nie będzie magicznym panaceum dla konsolowej wersji Cyberpunka 2077. Uruchomiłem grę na Xboksie Series X i wystarczyło kilka minut, abym doświadczył serii błędów i problemów.

Jeżeli chcecie być na bieżąco z informacjami dotyczącymi gry, zapraszamy pod ten adres. Emocji jest wiele, bo patch ten ma zapewnić grze taki stan, jaki oczekiwany był na jej premierę, E-brokerskie w Indiach staje się bardzo znanym dziś która odbyła się 10 grudnia. Niecałe dwa tygodnie temu CD Projekt opublikował wideo, gdzie zapowiadał łatkę, ale podał w nim tak niewiele informacji, że fani zaczęli się niepokoić.

To odczuwalny brak, niezależnie od przynależności gatunkowej. Gdy serwuje się nam grę o otwartej strukturze, do tego w wielkim mieście, prosty system policyjnych pościgów i patroli Jesse Leavenmore to podstawa. Wystarczyło, że odwróciłem się od policyjnego drona, aby jeden z funkcjonariuszy zmaterializował się na moich oczach, zaraz przy ścianie podziemnego garażu.

Jak już wspominaliśmy, algorytmy odpowiadające za magiczne teleportowanie się funkcjonariuszy oraz policyjnych dronów wprost na plecy gracza, gdy tylko ten popełnił jakieś przestępstwo i nie zatarł śladów, były jednym z najsłabszych elementów Cyberpunka 2077. Kierowania pojazdami – gracze dostaną suwak czułości kierowania, łatwiej ma być też jeździć autem na starszych konsolach dzięki zmianom w kodzie. Podsumowując wszystkie zmiany bardzo dobrze widać, że tym razem – po naprawieniu krytycznych błędów w aktualizacji 1.1 – skupiono się na poprawie płynności, ograniczeniu błędów psujących grę lub szczególnie uciążliwych oraz zbalansowaniu rozgrywki. Studio chce naprawić swoją najnowszą produkcję i skupić się na równoległej produkcji gier RPG typu AAA z elementami rozgrywki sieciowej. Po dużym skoku cen, który można rozpatrywać jako reakcję na ogromną liczbę usprawnień Cyberpunka 2077, akcje CD Projektu wróciły pod barierę 200 złotych, pod którą utrzymują się do dziś, z czego można domniemywać raczej chłodny odbiór strategii – podobnie chłodny, jak powrót graczy do nowego IP Redów.

Zapowiedziano poprawki m.in w zachowaniu policji, prowadzeniu samochodów, czy też modelu poruszania się głównego bohatera. Mam tylko nadzieję, że za kilka miesięcy będzie mi dane zagrać w dopracowaną i doszlifowaną wersję gry, już na PlayStation 5. Z chęcią przejdę ten tytuł ponownie, ze wszystkimi usprawnieniami, nową zawartością oraz wykorzystaniem dodatkowej mocy platform nowej generacji. Wśród tych najważniejszych z pewnością jest zmiana w zachowaniu policji.

Jestem świadomy tego, że Wiedźmin 3 także miał problemy, jednak sytuacja z trzecią częścią przygód Geralta jest inna, bo na Cyberpunka 2077 zwrócone były oczy całego świata. Nową produkcję Redów porównałbym raczej do Wiedźmina 1, gry mającej podobne problemy „wieku dziecięcego”, któremu dodatkowo zaszkodził agresywny marketing. Cyberpunk 2077 w 2021 roku robi znacznie gorsze wrażenie niż przełomowe GTA 5 w 2013 roku – także dlatego, że rynek gier wideo poczynił od tego czasu ogromny postęp.

Blur grafiki na „past-genach” wciąż jest, niestety, mocno widoczny, a przez rozdzielczość spadającą do 720p, gra na bazową wersję PS4 dalej wygląda po prostu brzydko – choć, jak pisałem, wreszcie działa bardziej płynnie. Pod względem grafiki nowa produkcja CD-Projektu wciąż mocno odstaje od konkurencji – blado wypada zwłaszcza w porównaniu z Red Dead Redemption 2 – trudno jest się nią zachwycić, o ile nie gra się na konsolach dziewiątej generacji lub mocnym komputerze osobistym. Z ust obrońców Cyberpunka 2077 bardzo często padają komentarze usprawiedliwiające najnowszą produkcje Redów oraz porównujące ją do Grand Theft Auto 5 na konsole siódmej generacji. Porównanie to jest o tyle nietrafne, że ósma generacja konsol przyzwyczaiła graczy do wyższych standardów – czyli stabilnych 30 klatek i 1080p (tak jak pisałem, ze świecą szukać gier, które na bazowym PS4 działają w 720p i 30 klatkach). Już na wstępie pragnę uspokoić – w 1.2 gra się lepiej… choć zdecydowanie nie jest to nowa jakość, a kolejny krok naprzód, podobny do tego dokonanego w wersji 1.1. Co więcej, krok ten został w mojej ocenie wykonany nie dzięki faktycznej naprawie gry, ale dzięki sztuczkom, na które składają się nowe ograniczenia i przesunięcia błędów w mniej widoczne miejsca.

W tym kontekście warto przypomnieć, iż Cyberpunk 2077 wciąż jest niedostępny na PS Store dla PlayStation 4 oraz PlayStation 5. Być może właśnie aktualizacja 1.2 pozwoli CDP RED z powrotem wejść na cyfrową platformę Sony, co miałoby pozytywne przełożenie na przychody polskiej spółki oraz wartość jej akcji. Zajmuje się głównie newsami, ale tworzę też różnego rodzaju quizy oraz zestawienia TOP 10. Wszystkie zrzuty ekranu oraz klipy wideo pochodzą z gry Cyberpunk 2077 z zainstalowaną aktualizacją 1.2, uruchomionej na Xboksie Series X. Wyczekiwana aktualizacja do Cyberpunk 2077 wreszcie doczekała się premiery.

Przewijające się określenie „malowania trupa” jest tu przesadzone, bo w Cyberpunka 2077 w wersji 1.2 gra się teraz przyjemniej, jednak w żadnym stopniu nie są to zmiany przełomowe. CD-Projekt kontynuuje strategię ulepszania produkcji, która z aktualizacji na aktualizację staje się coraz lepsza – chociaż do grywalności na minionej generacji wciąż jest daleko. Aktualizacja do wersji 1.2 ponownie jest słusznych rozmiarów – podobnie było w przypadku wersji 1.1, a na tym podobieństwa wcale się nie kończą – plik waży od 34 do 44 GB.

Teraz okazuje się jednak, że lista zmian będzie bardzo dużo – zajmuje kilkaset pozycji. Patch 1.2, który budzi tyle emocji, lada moment zostanie udostępniony. CD Projekt Red opublikował już listę poprawek, która zostanie wprowadzona w Cyberpunku 2077 dzięki nowej łatce. Ogólnie odczucia społeczności są dość mieszane, choć raczej pozytywne. Wydaje się, że większość graczy zauważa postęp – zwłaszcza dotyczący wersji na sprzęt Sony – podczas gdy pozostała część społeczności zwraca uwagę na koszt, jakim zostało to osiągnięte oraz krytykuje wzrost płynności o „zaledwie 1-2 klatki na sekundę”.

To wizerunkowa, ale również kompetencyjna porażka polskiego studia i polskiego wydawcy. Wszakże po to kierownictwo CD Projektu odsunęło premierę darmowych DLC, aby skupić się na naprawie gry. Moje doświadczenie z Cyberpunkiem 2077 w wersji 1.2 sugeruje, że operacja nie zakończyła się sukcesem. Jeszcze przed końcem ubiegłego miesiąca donosiliśmy o szczegółowych porównaniach gry Cyberpunk 2077 przed oraz po niedawnej aktualizacji z numerem 1.2. Lista poprawek była naprawdę długa – na pewno najdłuższa ze wszystkich, jakimi do tej pory częstowało nas rodzime studio CD Projekt RED.

Dziś rano studio CD Projekt RED opublikowało pełną listę zmian, które do gry Cyberpunk 2077 wprowadzi aktualizacja 1.2. Nie ujawniono wówczas, kiedy wspomniany patch trafi na PC oraz konsole PlayStation i Xbox. Rozmiar plików na poszczególnych platformach prezentuje się następująco. Bardzo dużo zmieniło się w kwestii rozgrywki – studio po raz pierwszy poprawiło kwestię balansu. Zredukowano funkcjonalność nieadekwatnie skutecznych przedmiotów i sposobów rozgrywki, a także usprawniono mechaniki odstające od innych pod względem efektywności. Niektóre możliwości zostały ograniczone lub przesunięte w drzewkach umiejętności, usunięto także łatwy sposób zarabiania na odsprzedawaniu i odkupowaniu jednego przedmiotu (podobne błędy dotknęły także Wiedźmina 3).

Cała ta sytuacja, od zabetonowanego przeciwnika po graficzne artefakty, miała miejsce w ciągu mniej niż minuty. Trudno o bardziej wymowny obraz aktualnej kondycji konsolowego Cyberpunka 2077. Digital Foundry zaznacza również, że konsola poprzedniej generacji Microsoftu częściej doświadcza całkowitych spadków klatek do zera. Co do standardowych konsol, czyli PlayStation 4 oraz Xboksa One, w obu przypadkach zauważono zmianę o 2 lub 3 klatki na sekundę więcej; gdyby jednak podsumować, PS4 nadal kompletnie nie nadąża. Nie wspominając już o sprzęcie Microsoftu, który – zdaniem Digital Foundry – radzi sobie z Cyberpunkiem 2077 najgorzej.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *